İnd. Herkese Kafa Lazım 2 (Ciltli)

Herkese Kafa Lazım matematik ve zeka soruları alanında yayınlanmış en önemli eserlerden biri olduğuna hiç şüphe yok. Tüm dünyada 30’dan fazla dile çevrilmiş olan eser şimdi Türkçe’de.

Boris Kordemski’nin bu eserinin tüm benzerlerinden farkı, örneklerinin çoğunu gerçek yaşamdan almasıdır. Sorulara konu olmuş kişiler, kimliksiz değil, bir hikayeleri olan ve hemen her gün karşımıza çıkan ya da çıkabilecek kimselerdir. Ayrıca sorular eğlenceli olmaları yanı sıra, çözümleri, çözüm yöntemleri ile gündelik yaşamımızda rahatça kullanabileceğimiz şekilde karşımıza çıkmaktadır. Mesela elimizdeki bir parça kartonu işimize en çok yarayacak şekilde, en az kayıpla nasıl kesebiliceği gibi. Bir yerden bir başkasına giderken elimizdeki araçlarla en hızlı ve etkin şekilde nasıl gidilebileceği gibi, birbirinden farklı ve çok sayıda nesneyi nasıl gruplandırmamız gerektiği gibi...

Matematik ve zeka soruları alanında çığır açan Kordemski’nin bu eserinin en önemli özelliği kitaptaki tüm soruların gruplandırmasında ve sıralanmasında sadece bu soruları çözmek değil, çözüm yöntemlerinin ve düşüncelerin nasıl sistematik bir şekilde genelleştirilebileceğinin de gösterilmesidir. Bu ise, bizlere tekil ve parçalı düşünmek yerine, bütüncül bir bakış açısı sunuyor. “Herkese Kafa Lazım” bize aklımızı, zekamızı, mantığımızı nasıl geliştirebileceğimizi gösteriyor, hem de bunu eğlenerek yapmaya imkan tanıyor.

Matematiği sevdiren, zekamızı ve mantığımızı daha işlevsel ve doğru bir şekilde kullanmayı öğreten bu kitap, bunların yanı sıra bu tip soruların meraklıları için sihirli kareler, zor ve kolay sayı oyunları, sayıların çeşitli özellikleri, alfamatikler, diziler, polinomlar, fibonacci sayıları ve geçmişten günümüze gelen pek çok mantık sorusunu barındırıyor.

Sovyetler Birliğin’de bir milyonun üzerinde baskı yapmış bu önemli eseri Kaldıraç Yayınevi olarak yayımlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.

Kitap özellik
Orjinal adı Köpfchen Muss Man Haben
Orjinal dil Almanca
Çeviri Felicitas Hormann
Türü Eğitim - Matematik - Zeka Soruları
Kitaplık Eğitim Kitaplığı
Editör Mehmet Deniz Bölükbaşı
Baskı öncesi hazırlık İdil Özkurşun
Kapak Tasarım Melih Aytek Yıldırım
Cilt Bilgisi Ciltli
Kağıt Bilgisi 80 gr 1. hamur
Sayfa Sayısı 308
Kitap Boyutları 16*24 cm
ISBN 978-605-87856-3-2
Basım Tarihi Kasım 2011

Yorum Yap

Adınız:

Yorumunuz:

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü İyi

Doğrulama kodunu giriniz:

Hakkımızda

About Us
Bir tanıtım yazısı yazmanın en zor tarafı, tıpkı bir tanımlama yaparken ki gibi tanımın tanımlanan şeyi yeterince tarif edememesi, daraltması herhalde. ''Okumak eylemdir! Okuyalım eyleyelim!'' sloganını seçmiş bir yayınevi olarak bastığımız kitapları, daha doğrusu neden bu kitapları bastığımızı, hangi temel saik ve ilkelerle hareket ettiğimizi anlatmak zor, öte yandan bir zorunluluk.
 
Yayınevi, kitap yayınlamak diyelim biz buna, sadece bir entelektüel faaliyet değil bizim için. Tıpkı bir düşüncenin maddeleşmesi, hayata doğması için sese dönüşmeye, bir de başka biri ya da birileri tarafından duyulmaya ihtiyacı olması gibi, bir kitabın da basılıp yayınlanması dışında, bir kitap olabilmesi için duyulmaya, sese dönüşmesine, birilerinin düşüncelerini zenginleştirmeye, eleştirmeye, değiştirmeye ihtiyacı vardır. Bu hayatı da değiştirebilmenin araçlarından biri olur o vakit.
 
Okumak ile anlamak arasındaki fark, söylemek ile yapmak arasındaki fark gibidir. Özümsemek ve kendini doğru bir şekilde ifade etmek hayatın ve bilimin ve de sanatın kuşkusuz 'olmaz ise olmaz'ıdır. Tıpkı görünen ile gerçeklik arasında bir fark olmasaydı eğer bunların hiçbirine ihtiyacımız olmayacağı gibi. Ve tıpkı bugün bize bilim, sanat, hayat diye sunulan şeyin sadece bir tüketim meselesi, tüketim nesnesi ve de tüketim kültürü olduğu tezi gibi baştan ayağı yanlış olduğu gibi.

Son Tweetler