Sosyalizme komünizmden bakılması devrimin sürekliliği kavramıyla yakından ilişkili. Sürekliliğin gelecekten görülmesi gerektiğinin altını çiziyor. Sovyet Deneyi’nde “yetişmek ve geçmek” olarak ifade edilen yaklaşım, sosyalizmi kapitalizmden hareketle tanımlamanın en net ifadesi olmuştu. Başlangıçta zorunluluk olarak görülenin zamanla terk edilip yeniden içeriklendirilmesi gerekiyordu, olmadı. Sovyet toplumu 70 yıl boyunca “yetişmek ve geçmek”in gerilimini yaşadı. Benzer biçimde bugün adına fırtınalar kopartılan sosyalist demokrasi tartışmalarının kökeninde de kapitalizmden sosyalizme bakış vardır. Komünizm, ideolojik, örgütsel ve ekonomik bir zenginleşmeyi ve bütünselliği ifade eder. Sosyalizm bu bütünselliğe ulaşma mücadelesinin adıdır.

Kitap özellik
Kitaplık Tarih - Siyaset - Felsefe
Cilt Bilgisi Karton kapak
Kağıt Bilgisi 3. hamur
Sayfa Sayısı 191
Kitap Boyutları 13,5*19,5 cm
Basım Tarihi 1999 (2. baskı)

Yorum Yap

Adınız:

Yorumunuz:

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü İyi

Doğrulama kodunu giriniz:

Hakkımızda

About Us
Bir tanıtım yazısı yazmanın en zor tarafı, tıpkı bir tanımlama yaparken ki gibi tanımın tanımlanan şeyi yeterince tarif edememesi, daraltması herhalde. ''Okumak eylemdir! Okuyalım eyleyelim!'' sloganını seçmiş bir yayınevi olarak bastığımız kitapları, daha doğrusu neden bu kitapları bastığımızı, hangi temel saik ve ilkelerle hareket ettiğimizi anlatmak zor, öte yandan bir zorunluluk.
 
Yayınevi, kitap yayınlamak diyelim biz buna, sadece bir entelektüel faaliyet değil bizim için. Tıpkı bir düşüncenin maddeleşmesi, hayata doğması için sese dönüşmeye, bir de başka biri ya da birileri tarafından duyulmaya ihtiyacı olması gibi, bir kitabın da basılıp yayınlanması dışında, bir kitap olabilmesi için duyulmaya, sese dönüşmesine, birilerinin düşüncelerini zenginleştirmeye, eleştirmeye, değiştirmeye ihtiyacı vardır. Bu hayatı da değiştirebilmenin araçlarından biri olur o vakit.
 
Okumak ile anlamak arasındaki fark, söylemek ile yapmak arasındaki fark gibidir. Özümsemek ve kendini doğru bir şekilde ifade etmek hayatın ve bilimin ve de sanatın kuşkusuz 'olmaz ise olmaz'ıdır. Tıpkı görünen ile gerçeklik arasında bir fark olmasaydı eğer bunların hiçbirine ihtiyacımız olmayacağı gibi. Ve tıpkı bugün bize bilim, sanat, hayat diye sunulan şeyin sadece bir tüketim meselesi, tüketim nesnesi ve de tüketim kültürü olduğu tezi gibi baştan ayağı yanlış olduğu gibi.

Son Tweetler