Elinizdeki kitap, sanat estetiği açısından iddiasız bir çalışma. Bu iddiasızlık, maddi-manevi bütün yaşamın metalaştırıldığı bir toplumda kendini emekten yana gösteren, ancak sınıftan, onun yaşam biçimi ve mücadelesinden soyutlanmış ve bu soyutlanma ile kendisine üretim ilişkilerinden sınıf ütü bir rant yaratmış, sistemle barışık entelektüel/aydın kategorisinin dışında kalma ereğinin sonucu.

Çalışma kitaplaştığı anda “para ile ifade edileceğinden” metalaşma olgusunun gündeme gelmesi kaçınılmaz bir çelişki oldu. Ne yazık ki bu çelişkiyi çözmek içinde yaşadığımız toplumda henüz olanaklı değil. Bu nedenle, kabul edilmeyebilir ama anlaşılacağını sanıyorum.

1994 sonrası şiirlere bu kitapta yer vermedim. Bunun nedeni bir yandan, (olanaklı olura) yaşanılan süreci ayrı bir çalışmada daha net ela alabilmek, diğer yandan gelecek eleştirileri değerlendirmek.

Sevdalarımızın kitaplarda kalmaması dileğiyle.

Ferda İlter

Kitap özellik
Türü Şiir
Kitaplık Öykü - Şiir
Baskı öncesi hazırlık Ajans D
Cilt Bilgisi Karton kapak
Kağıt Bilgisi 3. hamur
Sayfa Sayısı 120
Kitap Boyutları 13,5*19,5 cm
Basım Tarihi 1995

Yorum Yap

Adınız:

Yorumunuz:

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü İyi

Doğrulama kodunu giriniz:

Hakkımızda

About Us
Bir tanıtım yazısı yazmanın en zor tarafı, tıpkı bir tanımlama yaparken ki gibi tanımın tanımlanan şeyi yeterince tarif edememesi, daraltması herhalde. ''Okumak eylemdir! Okuyalım eyleyelim!'' sloganını seçmiş bir yayınevi olarak bastığımız kitapları, daha doğrusu neden bu kitapları bastığımızı, hangi temel saik ve ilkelerle hareket ettiğimizi anlatmak zor, öte yandan bir zorunluluk.
 
Yayınevi, kitap yayınlamak diyelim biz buna, sadece bir entelektüel faaliyet değil bizim için. Tıpkı bir düşüncenin maddeleşmesi, hayata doğması için sese dönüşmeye, bir de başka biri ya da birileri tarafından duyulmaya ihtiyacı olması gibi, bir kitabın da basılıp yayınlanması dışında, bir kitap olabilmesi için duyulmaya, sese dönüşmesine, birilerinin düşüncelerini zenginleştirmeye, eleştirmeye, değiştirmeye ihtiyacı vardır. Bu hayatı da değiştirebilmenin araçlarından biri olur o vakit.
 
Okumak ile anlamak arasındaki fark, söylemek ile yapmak arasındaki fark gibidir. Özümsemek ve kendini doğru bir şekilde ifade etmek hayatın ve bilimin ve de sanatın kuşkusuz 'olmaz ise olmaz'ıdır. Tıpkı görünen ile gerçeklik arasında bir fark olmasaydı eğer bunların hiçbirine ihtiyacımız olmayacağı gibi. Ve tıpkı bugün bize bilim, sanat, hayat diye sunulan şeyin sadece bir tüketim meselesi, tüketim nesnesi ve de tüketim kültürü olduğu tezi gibi baştan ayağı yanlış olduğu gibi.

Son Tweetler