İnd. Anadolu Dün Bugün Yarın Tarih ve Devrim

Yayınevimiz, “İnsan tarihin öznesidir, değişir, değiştirir.” diyerek çalışmalarına bu toprakların ve dünyanın bir analizini yaparak, somut durumun somut analizinden yola çıkarak başladı. Bu topraklarda bu ihtiyacın bir ürünü olarak doğdu. Ardından Anadolu’yu, bölgemizi, dünyamızı yeniden ele alan kitaplarla yolumuza devam ettik.

“Tarihini bilmeyen gelecek de kuramaz” gerçeğinden hareketle, bu toprakların tarihini ve bu tarihin içinde bulunduğumuz döneme nasıl ve hangi mekanizmalarla taşındığını anlatan, ülkenin bu bölgedeki ve dünyadaki yeri ve önemini de gözler önüne seren, aynı zamanda bu topraklarda bir ulus yaratma çabalarının halkların imha ve inkârına dayandığını bütün çıplaklığıyla ortaya koyan bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu gördük.
Özellikle 'Kürt Özgürlük Hareketi'nin yükselişiyle yeniden alevlenen 'Anadolu'da halklar meselesi'nin tartışılması ve bu konudaki bilgilerin derinleştirilmesi daha yakıcı bir ihtiyaç haline geldi.

1998 tarihinde tarih çalışmasını okurlarımızla buluşturduk. Yayınevimizden yayınlanan bu kitabın etkilerini peşi sıra yayınlanan 'tarih kitapları'ndan ve tarihçilerin yeni çalışmalara başlamalarından izleme olanağını bulduk. Bugün bu ihtiyacın hala devam ediyor olması, bu toprakların ve bu topraklar üzerinde yaşayanların kendi gerçekliklerine ve tarihlerine yabancılıklarının devam ediyor olması, elimizde tükenmiş bulunan bu çalışmayı yeniden okurlarımızla buluşturma görevini önümüze koydu.

Kaldıraç Yayınevi

Kitap özellik
Orjinal dil Türkçe
Türü Tarih - Siyaset - Felsefe
Kitaplık Tarih - Siyaset - Felsefe
Editör Mehmet Deniz Bölükbaşı
Baskı öncesi hazırlık İdil Özkurşun
Kapak Tasarım Melih Aytek Yıldırım
Cilt Bilgisi Karton kapak
Kağıt Bilgisi 60 gr Enzo kitap kağıdı
Sayfa Sayısı 544
Kitap Boyutları 13,5*19,5 cm
ISBN 978-975-01806-0-6
Basım Tarihi Mart 2013 (3. baskı) / Temmuz 1998 (1. baskı)

Yorum Yap

Adınız:

Yorumunuz:

Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü İyi

Doğrulama kodunu giriniz:

Etiketler: Tarih, Devrim, Anadolu, Dün, Bugün, Yarın

Hakkımızda

About Us
Bir tanıtım yazısı yazmanın en zor tarafı, tıpkı bir tanımlama yaparken ki gibi tanımın tanımlanan şeyi yeterince tarif edememesi, daraltması herhalde. ''Okumak eylemdir! Okuyalım eyleyelim!'' sloganını seçmiş bir yayınevi olarak bastığımız kitapları, daha doğrusu neden bu kitapları bastığımızı, hangi temel saik ve ilkelerle hareket ettiğimizi anlatmak zor, öte yandan bir zorunluluk.
 
Yayınevi, kitap yayınlamak diyelim biz buna, sadece bir entelektüel faaliyet değil bizim için. Tıpkı bir düşüncenin maddeleşmesi, hayata doğması için sese dönüşmeye, bir de başka biri ya da birileri tarafından duyulmaya ihtiyacı olması gibi, bir kitabın da basılıp yayınlanması dışında, bir kitap olabilmesi için duyulmaya, sese dönüşmesine, birilerinin düşüncelerini zenginleştirmeye, eleştirmeye, değiştirmeye ihtiyacı vardır. Bu hayatı da değiştirebilmenin araçlarından biri olur o vakit.
 
Okumak ile anlamak arasındaki fark, söylemek ile yapmak arasındaki fark gibidir. Özümsemek ve kendini doğru bir şekilde ifade etmek hayatın ve bilimin ve de sanatın kuşkusuz 'olmaz ise olmaz'ıdır. Tıpkı görünen ile gerçeklik arasında bir fark olmasaydı eğer bunların hiçbirine ihtiyacımız olmayacağı gibi. Ve tıpkı bugün bize bilim, sanat, hayat diye sunulan şeyin sadece bir tüketim meselesi, tüketim nesnesi ve de tüketim kültürü olduğu tezi gibi baştan ayağı yanlış olduğu gibi.

Son Tweetler