Home Edebiyat Gölgeler Ordusu
İndirim!

Gölgeler Ordusu

70,00

  • Yazar: Joseph Kessel
  • Kitap Kodu: 11116
  • Stok Durumu: Stokta var
  • Çeviren: M. Deniz Bölükbaşı
  • Kapak Tasarımı: Hazal Köyel
Stok kodu: 11116 Kategoriler: ,

Açıklama

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı Fransız Direnişi’ni konu alan, ‘Yaşamım yapıtlarımdan daha önemlidir; ama insan hem yaşayabilir, hem yazabilir’ diyen ve bizzat direnişin içinde yer alan Joseph Kessel’in kaleminden belgesel niteliğinde bir tarihi roman Gölgeler Ordusu.

Yazarının deyişiyle:

“Propaganda namına bir şey yok bu kitapta; kurmaca birer hikâye de değiller burada anlatılanlar. Hiçbir ayrıntı zorlama ya da uydurma değil. Burada yalnızca gerçekliği kanıtlanmış, sahih ve belgelere dayanan; gündelik denebilecek olayların kurgulanmadan, neredeyse rastgele bir araya getirildiği görülecektir. O günlerin Fransa’sının sıradan olaylarıdır bunlar…

Özgür gazetelerin basıldığı bodrumlarda, özgür yolcuların karşılandığı, özgür çocukların uğurlandığı karanlık arsalarda, duldalarda, tenha köşelerde kerpetenlere, kızdırılmış iğnelere, ezilmiş kemiklere karşı ve de onlara rağmen verilen bu savaş; Fransızların özgür insanlar olarak öldüğü, tüm ülkeye yayılmış işkencehanelerde verilen bu savaş; Fransa’nın şimdiye değin verdiği savaşların en yücesi, en güzelidir. Burada okunacak her olay Fransız halkı tarafından aynen yaşanmıştır.”

Arka kapak alıntısı

Sanırım bu yeni yaşam biçimi ve soğuk, umutsuz öfkesi, onun görünüşünü, davranışlarını, yüz ifadesini ve hareketlerini toptan değiştirdi. Ama bu duruma alıştığını görüyorum. Yolda pek çok defa kılık değiştirdiğini söyledi bana. Bazen saçlarını pudralıyor, onu ağırbaşlı gösteren siyah bir elbise giyiyormuş. Kimi zamansa makyaj yapıp, gözalıcı bir biçimde giyiniyormuş. “Ağırbaşlı yaşlı bir kadından yaşlı bir fahişeye oldukça kolay geçiyorum.” diyor Mathilde kendine özgü, aceleci haliyle.

Kitap özellik

Türü Roman
Cilt Bilgisi 250 gr Amerikan Bristol karton kapak
Kağıt Bilgisi 60 gr Holmen kitap kağıdı
Sayfa Sayısı 200
Kitap Boyutları 13,5 x 19,5
ISBN 978-605-5172-14-5
Basım Tarihi Aralık 2020 (1. baskı)

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Gölgeler Ordusu” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir