Home Araştırma - İnceleme Herkese Kafa Lazım 1
İndirim!

Herkese Kafa Lazım 1

38,0043,00

  • Yazar: B. A. Kordemski
  • Kitap Kodu: 20143
  • Stok Durumu: Stokta var
Temizle
Stok kodu: 20143 Kategoriler:

Açıklama

Herkese Kafa Lazım matematik ve zeka soruları alanında yayınlanmış en önemli eserlerden biri olduğuna hiç şüphe yok. Tüm dünyada 30’dan fazla dile çevrilmiş olan eser şimdi Türkçe’de.

Kaldıraç Yayınevi bu yeni dizisiyle; “Çağımız büyük bir karanlık, kirlenme ve Horkheimer’ın da dediği gibi bir “Akıl Tutulması” çağı” fikrinden yola çıkıyor.
“Kullanılmayan uzuvlar körelir.” gerçeğinden hareketle, okuyucuyu kendi aklının sınırlarını zorlamaya çağırıyor. Alışılagelmiş kalıplarla düşünmek yerine, yeniye ve ileriye doğru adım atma cesaretinin bir adımı sayılabilecek bu kitap aynı zamanda herkesi düşüncenin de yeniden üretim sürecinde kişinin zihinsel varlığında bir sıçramayı hedefliyor.

Doğrusu şu ki, herkese adım atma cesareti lazım. “Herkese Kafa Lazım” işte bu cesaretle sizi labirentlerde yeni bir düşünce tarzına ulaşmaya davet ediyor; kendinizi yeniden keşfedeceğiniz…

Boris Kordemski’nin bu eserinin tüm benzerlerinden farkı, örneklerinin çoğunu gerçek yaşamdan almasıdır. Sorulara konu olmuş kişiler, kimliksiz değil, bir hikayeleri olan ve hemen her gün karşımıza çıkan ya da çıkabilecek kimselerdir. Ayrıca sorular eğlenceli olmaları yanı sıra, çözümleri, çözüm yöntemleri ile gündelik yaşamımızda rahatça kullanabileceğimiz şekilde karşımıza çıkmaktadır. Mesela elimizdeki bir parça kartonu işimize en çok yarayacak şekilde, en az kayıpla nasıl kesebiliceği gibi. Bir yerden bir başkasına giderken elimizdeki araçlarla en hızlı ve etkin şekilde nasıl gidilebileceği gibi, birbirinden farklı ve çok sayıda nesneyi nasıl gruplandırmamız gerektiği gibi…

Matematik ve zeka soruları alanında çığır açan Kordemski’nin bu eserinin en önemli özelliği kitaptaki tüm soruların gruplandırmasında ve sıralanmasında sadece bu soruları çözmek değil, çözüm yöntemlerinin ve düşüncelerin nasıl sistematik bir şekilde genelleştirilebileceğinin de gösterilmesidir. Bu ise, bizlere tekil ve parçalı düşünmek yerine, bütüncül bir bakış açısı sunuyor. “Herkese Kafa Lazım” bize aklımızı, zekamızı, mantığımızı nasıl geliştirebileceğimizi gösteriyor, hem de bunu eğlenerek yapmaya imkan tanıyor.

Matematiği sevdiren, zekamızı ve mantığımızı daha işlevsel ve doğru bir şekilde kullanmayı öğreten bu kitap, bunların yanı sıra bu tip soruların meraklıları için sihirli kareler, zor ve kolay sayı oyunları, sayıların çeşitli özellikleri, alfamatikler, diziler, polinomlar, fibonacci sayıları ve geçmişten günümüze gelen pek çok mantık sorusunu barındırıyor.

Sovyetler Birliğin’de bir milyonun üzerinde baskı yapmış bu önemli eseri Kaldıraç Yayınevi olarak yayımlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.

Kitap özellik

Orjinal adı Köpfchen Muss Man Haben
Orjinal dil Almanca
Çeviri Bilge Aybudak
Türü Eğitim-Matematik-Zeka Soruları
Kitaplık Eğitim Kitaplığı
Editör Mehmet Deniz Bölükbaşı
Baskı öncesi hazırlık Melih Aytek Yıldırım
Kapak Tasarım Melih Aytek Yıldırım
Cilt Bilgisi Karton kapak
Kağıt Bilgisi 80 gr 1. hamur
Sayfa Sayısı 288
Kitap Boyutları 16*24 cm
ISBN 978-605-88994-6-9
Basım Tarihi Kasım 2010 (2. baskı) Ekim 2010 (1. baskı)

Ek bilgi

Seçiniz

Ciltli, Ciltsiz

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Herkese Kafa Lazım 1” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir