Home Seçtiklerimiz Eğitim Seti
İndirim!

Eğitim Seti

160,00

Stok kodu: 11118 Kategoriler: ,

Açıklama

Düzene Uygun Kafalar Nasıl Oluşturulur?

E. A. Rauter

“Bir zenginin aptal çocuğunun profesör (pekâlâ yapılabilir) ve bir işçinin akıllı çocuğunun bant kölesi (olağan durum) “yapılabildiği” ne kadar gerçekse, yıllar boyu belirli makinelerde aptalca hareketler yapmaktan başka işe yaramayan bir insan ordusunun yapılabileceği de o kadar gerçektir.”

E. A. Rauter’in 70’li yıllarda yazdığı kitap, burjuva eğitim sistemine getirdiği eleştirilerle her zaman güncelliğini koruyor. “Okulda insanlar imal edilir. Bu insan yapma sürecine eğitim denir.” cümleleriyle başlayan kitap; reklamlar, televizyon programları, okullarda derslerin işleniş biçimlerinden örnekler vererek sistemin nasıl devamlılığını sağlamayı hedeflediğini anlatıyor. Gerçeklerin çarpıcılığını son derece açık ve yalın biçimde anlatan çalışmanın okurun ufkunu açacağını düşünüyoruz.

“… Üstelik neden her zaman aynı kişiler ayak işlerini yapsınlar ki? Hareketsizlikten dolayı nasıl olsa daha erken öleceklerse neden profesörler çöp bidonlarını boşaltmasınlar ki?”

Barbiana Öğrencilerinden Mektup

Don Lorenzo Milani & Barbiana Öğrencileri

“Zorunlu eğitim sınıfta bırakma hakkına sahip değildir!”
Kaldıraç Yayınevi olarak “Düzene Uygun Kafalar Nasıl Oluşturulur?” kitabının teorik zemindeki eğitim tartışmalarını pratiğe taşıyan, yayınevimizce devam niteliğindeki “Barbiana Öğrencilerinden Mektup” kitabıyla eğitim dizimiz sürüyor. 20. yüzyıl başlarında uygulanmaya başlayan ancak özellikle 1960’lı yılların hareketli ortamında yoğun şekilde tartışmaya açılmış olan ‘radikal eğitim’e dair bir kitap “Barbiana Öğrencilerinden Mektup”.

Eğitim sisteminin ciddi bir eleştirisini yapan, eğitimin; düzenin devamlılığı için ne kadar önemli olduğunu gören ve de yaratılmak istenen insan tipolojisine karşı ‘radikal eğitimciler’, yazdıkları kitaplar kadar yeni eğitim modelleri ve okul denemeleri ile de gündeme geldiler. “Barbiana Öğrencilerinden Mektup” İtalya’nın Fiorentina kentinin Barbiana kasabasında Don Lorenzo Milani’nin okuldan atılmış köylü çocukları için kurduğu ve öğrenci- öğretmen fikrinden hareketle geliştirdiği modelin ve okulun, pratiğin anlatısı. Türkçeye ilk defa 1970’li yıllarda Gözlem Yayınları tarafından Sevgi Tamgüç ve Marianna Yerasimos çevirisiyle kazandırılan bu kitabı ve bugün halen aynı şekilde eğitim vermeye devam eden “Barbiana Okulu”nu okura sunuyoruz.

Herkese Kafa Lazım 2

Boris A. Kordemski

Herkese Kafa Lazım matematik ve zeka soruları alanında yayınlanmış en önemli eserlerden biri olduğuna hiç şüphe yok. Tüm dünyada 30’dan fazla dile çevrilmiş olan eser şimdi Türkçe’de.

Boris Kordemski’nin bu eserinin tüm benzerlerinden farkı, örneklerinin çoğunu gerçek yaşamdan almasıdır. Sorulara konu olmuş kişiler, kimliksiz değil, bir hikayeleri olan ve hemen her gün karşımıza çıkan ya da çıkabilecek kimselerdir. Ayrıca sorular eğlenceli olmaları yanı sıra, çözümleri, çözüm yöntemleri ile gündelik yaşamımızda rahatça kullanabileceğimiz şekilde karşımıza çıkmaktadır. Mesela elimizdeki bir parça kartonu işimize en çok yarayacak şekilde, en az kayıpla nasıl kesebiliceği gibi. Bir yerden bir başkasına giderken elimizdeki araçlarla en hızlı ve etkin şekilde nasıl gidilebileceği gibi, birbirinden farklı ve çok sayıda nesneyi nasıl gruplandırmamız gerektiği gibi…

Matematik ve zeka soruları alanında çığır açan Kordemski’nin bu eserinin en önemli özelliği kitaptaki tüm soruların gruplandırmasında ve sıralanmasında sadece bu soruları çözmek değil, çözüm yöntemlerinin ve düşüncelerin nasıl sistematik bir şekilde genelleştirilebileceğinin de gösterilmesidir. Bu ise, bizlere tekil ve parçalı düşünmek yerine, bütüncül bir bakış açısı sunuyor. “Herkese Kafa Lazım” bize aklımızı, zekamızı, mantığımızı nasıl geliştirebileceğimizi gösteriyor, hem de bunu eğlenerek yapmaya imkan tanıyor.

Matematiği sevdiren, zekamızı ve mantığımızı daha işlevsel ve doğru bir şekilde kullanmayı öğreten bu kitap, bunların yanı sıra bu tip soruların meraklıları için sihirli kareler, zor ve kolay sayı oyunları, sayıların çeşitli özellikleri, alfamatikler, diziler, polinomlar, fibonacci sayıları ve geçmişten günümüze gelen pek çok mantık sorusunu barındırıyor.

Sovyetler Birliğin’de bir milyonun üzerinde baskı yapmış bu önemli eseri Kaldıraç Yayınevi olarak yayımlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Eğitim Seti” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir